Poljoprivredna praksa je pokazala da je trenutno stanje useva, bilo ono napredno ili ne, samo – trenutno stanje. U svakoj fazi rasta i razvića, napredovanju agrokultura preti opasnost od biljnih štetočina. Iskusni poljoprivrednici znaju da su nepažnja i neadekvatna zaštita useva greške koje ne smeju da priušte. Stoga, briga o usevima ne prestaje onog momenta kada izniknu prvi izdanci. Tada je oprez posebno važan.
Kada je reč o gajenju ječma, biljne vaši predstavljaju veliku opasnost za useve tokom jeseni. Biljne vaši iz porodice cikada su prisutne u usevima ječma od faze sadnica do faze sazrevanja. Ovi insekti su glavni prenosioci bolesti žute patuljavosti ječma.
Simptomi bolesti su najizraženiji tokom hladnijih dana i pri visokom intenzitetu svetlosti. Međutim, izgled pojedinih zaraženih biljaka često ne odaje simptome zaraze. Zbog toga se simptomi često pojavljuju neravnomerno i predstavljaju pritajenu pretnju zdravim izdancima.
Kako prepoznati simptome žute patuljavosti ječma?
- Zaostajanje u rastu je najčešći pokazatelj infekcije. U poređenju sa zdravim biljkama, zaraženi izdanci su izrazito manjeg rasta, sa često iskrivljenim listovima. Koren se takođe smanjuje ili ostaje nerazvijen. U zavisnosti od stepena virulencije, biljke ne klasaju ili formiraju sitne sterilne klasove.
- Najuočljiviji simptom infekcije je gubitak zelene boje listova. Promeni boje može prethoditi pojava karakterističnih vodenastih područja na listu. Nakon toga, listovi ječma postaju svetlo žute boje. Žutilo se primećuje već između prve i treće nedelje nakon infekcije, a ova promena je najizraženija kod starijih listova.
- Na infekciju ječma mogu ukazivati: uspravni listovi, nazubljene ivice listova, smanjeno cvetanje, sterilnost i sitna zrna.
Kako se bolest prenosi?
Žutu patuljavost ječma izaziva virus BYDV (Barley yellow dwarf virus), koji parazitira na vrstama iz porodice trava. Kad je reč o agrokulturama, pored ječma, česti domaćini ovog patogena su kukuruz i pšenica.
BYDV dospeva u biljno tkivo putem vektora – letnje generacije biljnih vaši. Najznačajniji vektor je cikada Psammotettix alienus. Virus preživljava nedeljama u telu biljne vaši, a na biljku domaćina se prenosi kontaktom vaši i lista. Raširenost zaraze zavisi od udaljenosti koju prevali populacija biljnih vaši. To znači da izvori zaraze u usevu mogu biti lokalni ili rasprostranjeni na velikoj udaljenosti od prvobitno kontaminiranog polja žitarica ili travnate površine. Kada BYDV prodre u provodno tkivo biljke, izaziva niz ćelijskih reakcija koje usporavaju rast biljke i dovode do gubitka hlorofila. Na stepen infekcije utiču starost, fiziološko stanje i genotip biljke.
Pojava simptoma zavisi od soja virusa i uslova okoline. Visok intenzitet svetlosti i relativno niske temperature (15-18ºC) favorizuju ispoljavanje simptoma. Uslovi sredine utiču i na stopu razmnožavanja biljnih vaši. Biljne vaši mogu preživeti nepovoljne uslove u usevima pšenice i kukuruza. Važan rezervoar virusa žute patuljavosti ječma su korovi. Ciklus razvoja BYDV deluje kao nepogrešiva strategija prirode da održi žutu patuljavost ječma u usevima agrokultura. Tu stupa na snagu rešenje kompanije RWA.
Na koji način možete zaustaviti ciklus razvoja BYDV?
Krajnji cilj svakog poljoprivrednog proizvođača je nesporan kvalitet gajenih kultura i visok prinos – što ujedno znači i visok prihod. Bolesti uzrokovane virusima koštaju ne samo ekonomiju Vašeg poljoprivrednog gazdinstva, već i globalnu ekonomiju. Tradicionalna zaštita ječma od biljnih vaši, koja uključuje tretman useva insekticidima, podrazumeva ulazne troškove kupovine neophodnih preparata i obezbeđivanja adekvatne mehanizacije. Pristanak na ova ulaganja je razumljiv s aspekta prevencije nepovoljnih ishoda proizvodnje. Ipak, kada su u pitanju ekonomski značajne bolesti, kao što je žuta patuljavost ječma, idealno rešenje bi zapravo bilo ono najjednostavnije – seme tolerantno na BYDV. Taj zadatak uspešno su izvršili stručnjaci pod okriljem kompanije RWA.
Ove sezone, izdvajamo najnoviju generaciju ječma kao rešenje u borbi protiv žute patuljavosti ječma. Paradies je prva sorta ječma tolerantna na BYDV na našem tržištu. Izbor ovog semena znači da proizvodnja ječma na parcelama s velikom populacijom vaši zaraženih BYDV virusom – više nije rizik. Odlična tolerantnost na bolesti, brz početni rast i visok broj zrna u klasu ove sorte, ispunjavaju sve zahteve organske proizvodnje. Ipak, treba imati na umu da, i pored tolerancije na BYDV, setvu semena Paradies ne bi trebalo obavljati rano iz drugih agronomskih razloga (poput korova i fungicidnih infekcija).
Virusne infekcije mogu značajno umanjiti prinos ječma. Ovom mišlju bi se trebalo voditi prilikom izbora semena. Semena s genetskom otpornošću na BYDV će zaštititi Vaše useve u svim fazama razvoja i obezbediti kontrolu vektora žute patuljavosti ječma. RWA kompanija je uspela u nameri da postigne spoj visokih proizvodnih karakteristika i tolerancije na BYDV. Neumornim izvođenjem ogleda i konvencionalnim oplemenjivanjem sorti ječma, još jednom je dokazala da je samo provereno seme – pouzdano seme!